اشتراک گذاری

روش های خیساندن حبوبات

حبوبات جزو مواد غذایی پر مصرف به شمار می روند. با استفاده از این محصولات می توان غذاهایی متنوع تهیه و نوش جان کرد؛ اما دغدغه ای که بانوان به هنگام پخت غذا با این محصولات دارند این است که زمان پخت آنها بسیار زیاد است و به دلیل خواصی که دارند، نفخ آور می باشند. از این رو توصیه می شود قبل از پختن این محصولات، آنها را بخسیانید. برای آشنایی بیشتر کاربران با صحیح ترین روش های خیساندن حبوبات و زمان مناسب برای خیس خوردن آنها، در این مقاله به صورت مفصل در این مورد توضیحاتی ارائه شده است.در مقالات دیگر نیز درمورد پخت انواع غذا با نخود گفته شده است.

روش های خیساندن حبوبات

روش های خیساندن حبوبات کدامند؟

روش های خیساندن حبوبات با توجه به مدت زمان لازم برای خیس خوردن هر کدام از حبوبات و زمانی که شما برای خیساندن آنها در اختیار دارید، متفاوت است. به این صورت که بانوان می توانند از روش هایی چون جوشاندن، استفاده از فلاسک و تعویض چند باره آب حبوبات، استفاده کنند.

  • جوشاندن حبوبات: در این روش، حبوبات را در آب ریخته و برای 5 دقیقه با حرارت بالا و برای 5 دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید. سپس حبوبات را در همین آب برای یک ساعت بخسیانید.
  • استفاده از فلاسک چای: در این روش می توانید حبوبات را در فلاسک ریخته و بر روی آن، آب جوشیده بریزید و برای یک شب در آن بخیسانید. به این ترتیب مدت زمان پخت حبوبات نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
  • تعویض آب حبوبات: روش دیگر آن است که حبوبات را در قابلمه ای بخیسانید. بعد از چند ساعت، آب آن را عوض کنید تا نفخ حبوبات گرفته شود و دوباره آنها برای چند ساعت در آب قرار دهید تا خیس بخورند.

نحوه خیساندن انواع حبوبات

روش های خیساندن حبوبات با هم یکسان است؛ اما زمان خیساندن حبوبات و پخت آنها با هم متفاوت می باشد. به همین منظور باید این محصولات را به صورت اصولی بخیسانید تا زمان پخت هر کدام از آنها به حداقل برسد.

  • لوبیا چشم بلبلی را با استفاده از روش های خیساندن حبوبات برای 10 تا 12 بخیسانید و سپس برای 50 دقیقه بر روی شعله بگذارید تا بپزد.
  • لوبیا سفید و قرمز نیز باید برای 10 تا 12 ساعت خیس بخورند و در مدت 50 تا 90 دقیقه می پزند.
  • ماش و نخود را نیز باید با استفاده از روش های خیساندن حبوبات تا 10 ساعت بخیسانید. برای پخت آنها نیز به 50 تا 90 دقیقه زمان نیاز است.
  • توجه داشته باشید که عدس، دال عدس و لپه نیازی به خیساندن نداشته و می توان آنها را ظرف مدت 30 تا 45 دقیقه پخت.
  • خیساندن نخود سبز نیز 90 دقیقه مناسب میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *