اشتراک گذاری

آموزش اندازه گیری با پیمانه ها

آموزش اندازه گیری با پیمانه ها باعث می شود تا بتوانید به هنگام آشپزی و شیرینی پزی، مقدار دقیق مواد مورد نیاز برای تهیه این خوراکی ها و غذاها را اندازه گیری نمایید. با توجه به همین امر امروزه در اکثر شیرینی پزی ها، مراکز تهیه غذا و … از انواع این پیمانه ها استفاده می شود. نتیجه استفاده از آنها نیز در تهیه شیرینی ها و غذاهای باکیفیت، خوش طعم و با بافت مناسب به وضوح قابل مشاهده است.

اگر شما نیز تمایل دارید با انواع پیمانه اندازه گیری آشنا شده و نحوه کار با آنها را یاد بگیرید در این مقاله با ما همراه باشید. در این مطلب به صورت کامل درباره انواع این پیمانه ها و نحوه کار با آنها توضیح داده شده است.

انواع پیمانه های اندازه گیری

چرا باید از پیمانه های اندازه گیری استفاده کرد؟

احتمالاً قبل از این که تمایل داشته باشید تا با آموزش اندازه گیری با پیمانه ها آشنا شوید، بیشتر در پی آن هستید تا بفهمید چرا باید از این پیمانه ها استفاده کرد؟ در حالی که تعدادی از افراد اغلب به صورت چشمی، مقادیر مواد را تعیین کرده و در تهیه انواع غذاها و شیرینی ها مورد استفاده قرار می دهند. یا این که از ترازوی آشپزخانه برای اندازه گیری مواد استفاده می کنند.در پاسخ باید گفت که استفاده از پیمانه اندازه گیری دارای یک سری مزیت ها است. این مزایا به شرح زیر هستند:

  • ارزان بودن
  • امکان استفاده آسان و سریع
  • قابلیت جابجایی راحت
  • استفاده از آنها برای انواع دستور تهیه شیرینی ها و غذاهای بین المللی
  • اندازه گیری دقیق مواد و افزایش کیفیت غذاها و شیرینی های تهیه شده

انواع پیمانه اندازه گیری کدامند؟

بر اساس آموزش اندازه گیری با پیمانه ها، این محصولات در انواع مختلفی تهیه شده اند. شما می توانید به هنگام تهیه آنها، این پیمانه ها را به صورت مدرج با حجم های مختلف، قاشق اندازه گیری و پارچ مدرج تهیه کنید.علاوه بر شکل و حجم، این پیمانه ها از نظر جنس نیز دارای تنوع هستند. به این صورت که می توان آنها را به صورت شیشه ای، پلاستیکی و یا فلزی تهیه کرد.

اندازه گیری با پیمانه ها

آموزش اندازه گیری با پیمانه های مختلف

از پیمانه ها برای اندازه گیری مواد مختلفی استفاده می شود. این مواد شامل مواد آردی، مایع و مرطوب و فشرده هستند. طبق آموزش اندازه گیری با پیمانه ها برای اندازه گیری هر کدام از این مواد باید به صورت اصولی و با توجه به یک سری نکات اقدام شود.برای درک بهتر این گفته ها، در ادامه به بررسی اندازه گیری انواع مواد مورد نیاز در آشپزی و شیرینی پزی با انواع پیمانه اندازه گیری خواهیم پرداخت.

اندازه گیری خشک پودر ی

موادی چون آرد، پودر قند، انواع نشاسته، شکر و … در زمره مواد آردی قرار دارند. برای اندازه گیری آنها بر اساس آموزش اندازه گیری با پیمانه ها باید به شکل زیر عمل کرد:

  • قبل از اندازه گیری، آنها را به هم بزنید تا از حالت فشردگی خارج شوند.
  • بر اساس آنچه در دستور پخت آمده است، پیمانه ای با حجم مناسب انتخاب کنید.
  • پیمانه را با قاشق پر کرده و از فرو بردن پیمانه در داخل مواد خودداری کنید، زیرا این کار باعث می شود تا مواد فشرده شده و در نتیجه، حجم مواد در پیمانه، بیشتر از اندازه مورد نظر باشد.
  • حالا می توانید اضافی مواد را با استفاده از قاشق و با صاف کردن سر پیمانه، از آن بیرون بریزید.
تبدیل پیمانه به گرم

اندازه گیری مواد مایع

بهترین پیمانه برای اندازه گیری مایعات، پارچ های مدرج هستند؛ اما اگر به این پارچ دسترسی ندارید می توانید از پیمانه های معمولی نیز استفاده کنید. با توجه به حجم پیمانه، مایعات را در آن بریزید. به این نکته توجه کنید که طبق آموزش اندازه گیری با پیمانه ها، این پیمانه ها باید تا لب، پر شوند تا حجم مورد نظر از مواد را در اختیار داشته باشید. از این رو باید مایعات را تا لب این پیمانه ها پر کرده و سپس آن را به ظرف مورد نظر انتقال دهید.

اندازه گیری مواد مرطوب

موادی مانند شکر قهوه ای، کره و … از موارد مرطوب و فشرده ای هستند که در دستور تهیه انواع غذاها و شیرینی ها از آنها استفاده می شود. برای اندازه گیری این مواد می توانید از پیمانه اندازه گیری معمولی استفاده کنید. برای این کار باید با قاشق از مواد مورد نظر برداشته و در پیمانه بریزید. سپس آنها را در داخل پیمانه فشرده کنید و سپس سر پیمانه را با لیسک و یا چاقو، صاف کنید.

به این نکته توجه کنید که در آموزش اندازه گیری با پیمانه ها آمده است که برای دقیق شدن اندازه مواد فشرده در پیمانه ها باید بعد از پر کردن پیمانه، آنها را چند بار به زمین بزنید تا حباب های هوا از داخل آن خارج شده و اندازه دقیق آنها به دست آید.

آموزش نحوه تبدیل گرم به حجم

در برخی از دستورهای تهیه شیرینی و غذا، اندازه مواد بر حسب گرم آمده است. از این رو در این موارد نیاز است تا با نحوه تبدیل حجم به گرم و گرم به حجم، آشنا باشید. با توجه به آموزش اندازه گیری با پیمانه ها و تجربه فعالان در زمینه شیرینی پزی و آشپزی، جدول زیر تهیه شده است که از آن می توانید برای تبدیل حجم به گرم و بالعکس استفاده کنید:

یک پیمانه آرد

125 گرم

یک پیمانه نشاسته ذرت

125 گرم

یک پیمانه آرد ذرت

150 گرم

یک پیمانه کره

200 گرم

یک پیمانه شکر

200 گرم

یک پیمانه شکر قهوه ای

210 گرم

یک پیمانه پودر کاکائو

100 گرم

یک پیمانه پودر قند

 120 گرم

یک پیمانه روغن مایع

224 گرم

یک پیمانه ماست

240 گرم

یک پیمانه شکلات چیپسی

170 گرم

یک پیمانه بادام، گردو، فندق خرد شده

100 گرم

یک پیمانه کشمش

150 گرم

یک پیمانه شیر

250 گرم

قاشق اندازه گیری چیست؟

برخی از مواد هستند که در حجم بسیار کم برای تهیه انواع شیرینی ها و … مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو امکان استفاده از پیمانه اندازه گیری برای تعیین اندازه آنها امکان پذیر نخواهد بود. در این موارد توصیه می شود از قاشق های اندازه گیری برای تعیین اندازه این مواد استفاده شود.

بر اساس آموزش اندازه گیری با پیمانه ها، شما می توانید این محصولات را به صورت قاشق های پلاستیکی و یا فلزی و در حجم های مختلف تهیه کنید. در ست های 4 تایی قاشق اندازه گیری، قاشق هایی با اندازه یک قاشق غذاخوری، یک دوم قاشق غذاخوری، یک قاشق چای خوری و یک دوم قاشق چای خوری تعبیه می شوند. این در حالی است که در ، ست های شش تایی، علاوه بر این قاشق ها، قاشق یک چهارم، قاشق چایخوری و یک هشتم قاشق چای خوری هم تعبیه شده است.

آموزش کار با قاشق اندازه گیری

در صورتی که به هنگام کار با این قاشق ها از راهنمای آموزش اندازه گیری با پیمانه ها استفاده کنید، کار با آنها بسیار راحت و دقیق خواهد بود. به این صورت که برای اندازه گیری مواد خشک، آنها را با قاشق هم زده و قاشق را با مواد پر می کنید. سپس سر آن را صاف کنید. در مورد مایعات نیز به همین روش عمل کنید؛ اما اگر قرار است از این پیمانه اندازه گیری برای مواد مرطوبت و فشرده مثل عسل استفاده کنید، توصیه می شود قبل از اندازه گیری، قاشق را کمی چرب نمایید.

تبدیل حجم پیمانه به قاشق اندازه گیری

در صورتی که از آموزش اندازه گیری با پیمانه ها استفاده می کنید حتماً می دانید که تبدیل پیمانه به انواع قاشق های اندازه گیری، بسیار مهم است.

با استفاده از این جدول می توانید پیمانه ها را به قاشق های چای خوری و غذاخوری تبدیل کرده و در صورت عدم دسترسی به هر کدام، مواد مورد نیاز برای تهیه غذا و شیرینی را اندازه گیری کنید:

پیمانه

قاشق غذاخوری

قاشق چای خوری

1 پیمانه

16 قاشق غذاخوری

48 قاشق چای خوری

سه چهارم پیمانه

12 قاشق غذاخوری

36 قاشق چای خوری

دو سوم پیمانه

11 قاشق غذاخوری

32 قاشق چای خوری

یک دوم پیمانه

8 قاشق غذاخوری

24 قاشق چای خوری

یک سوم پیمانه

5 قاشق غذاخوری

16 قاشق چای خوری

یک چهارم پیمانه

4 قاشق غذاخوری

12 قاشق چای خوری

یک هشتم پیمانه

2 قاشق غذاخوری

6 قاشق چای خوری

یک شانزدهم پیمانه

1 قاشق غذاخوری

3 قاشق چای خوری

پارچ مدرج چیست؟

اندازه گیری مایعات با پیمانه های اندازه گیری می تواند دردسرساز شود، زیرا با توجه به آموزش اندازه گیری با پیمانه ها، مواد دقیقاً باید پیمانه را پر کنند تا اندازه آنها با حجم پیمانه برابر شود. از این رو به هنگام استفاده از این پیمانه ها برای اندازه گیری حجم مایعات، ممکن است به هنگام جابجایی، مقداری از آن بریزد. به همین منظور توصیه می شود از پارچ مدرج برای این کار استفاده شود.

پارچ مندرج چیست؟

اندازه گیری با پارچ مدرج

برای کار با پارچ مدرج نباید آن را در دست بگیرید، زیرا با توجه به آنچه در آموزش اندازه گیری با پیمانه ها آمده است، این کار باعث تکان خوردن پارچ و عدم اندازه گیری دقیق مایعات می شود؛ بنابراین می توانید پارچ را بر روی سطحی ثابت قرار دهید. در این حالت می توانید مایع را تا خط مشخص شده در پارچ بریزید. دقت کنید که مایع باید تا بالای خط نشان دهنده مقدار مواد که بر روی پیمانه اندازه گیری مشخص شده است باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *