اشتراک گذاری

بهترین روغن ها برای سرخ کردن کدام است؟

با توجه به اینکه روغن یکی از ضروریات مهم برای پخت و پز است، باید راجع به بهترین روغن ها برای سرخ کردن اطلاعات کافی داشته باشیم. در صورتی که از روغن های سالم برای پخت و پز و سرخ کردن استفاده کنید، علاوه بر تهیه غذای خوشمزه، می توانید سلامت غذای آماده شده را نیز تضمین کنید. در ادامه ی این مقاله ضمن نکات مهم در انتخاب بهترین روغن ها چند مورد از بهترین روغن ها برای سرخ کردن را معرفی می کنیم.

بهترین روغن ها برای سرخ کردن

در انتخاب بهترین روغن ها برای سرخ کردن باید به چه مواردی توجه کنید؟

زمانی که قصد دارید بهترین روغن ها برای سرخ کردن را انتخاب کنید، باید به نکاتی مهم توجه داشته باشید. این موارد از قرار زیر هستند.

نقطه دود روغن ، یکی از مهم ترین دلایل سنجیدن بهترین روغن ها برای سرخ کردن

نقطه دود روغن دمایی بوده که روغن در آن شروع به سوختن کرده و طعم و خاصیت خود را از دست می دهد. با سوختن روغن در حین سرخ کردن، غذای شما طعم ترشی یا سوختگی می دهد.

طعم و مزه روغن

در انتخاب بهترین روغن سرخ کردنی باید به طعم و مزه روغن نیز توجه داشته باشید. این موضوع کاملا سلیقه ای بوده و افراد می توانند با توجه به ذائقه و سلیقه خود از روغن زیتون، روغن بادام زمینی، روغن نباتی یا روغن کانولا برای سرخ کردن استفاده کنند.

قیمت روغن

در مبحث انتخاب بهترین روغن ها برای سرخ کردن، قیمت روغن به عنوان یکی دیگر از موارد مهم مطرح است. ممکن است شما نیز برای سرخ کردن مواد غذایی به سراغ روغن های ارزان قیمت بروید. در صورتی که در هر وعده حجم بالایی از روغن استفاده می شود و پس از پایان کار ناچار هستید، روغن را دور بریزید، انتخاب روغن ارزان مناسب تر است. بنابراین باید با در نظر گرفتن این سه مورد به انتخاب و خرید روغن اقدام کنید. همچنین مطالعه ی مقاله  سالم ترین روغن های خوراکی می تواند برای شما مفید باشد.

معرفی بهترین روغن ها برای سرخ کردن

در این بخش قصد داریم به معرفی بهترین روغن ها برای سرخ کردن بپردازیم که از قرار زیر هستند:

روغن کانولا

روغن کانولا به عنوان یکی از مناسب ترین روغن های سرخ کردنی به شمار می رود که دارای نقطه دود 400 درجه است. زمانی که قصد دارید مواد غذایی را در روغن غوطه ور کرده و به صورت عمیق سرخ کنید، انتخاب روغن کانولا کاملا سالم است.

طعم روغن کانولا خنثی بوده و با توجه به قیمت مناسبی که دارد، به راحتی در دسترس همه قرار می گیرد. از روغن کانولا می توانید به منظور سرخ کردن تمام مواد غذایی استفاده کرده و از طعم و سرخ شدن زیبای آن لذت ببرید.

روغن سبزیجات یا نباتی

یکی دیگر از بهترین روغن ها برای سرخ کردن، روغن سبزیجات یا نباتی بوده که دارای نقطه دود 400 تا 450 درجه است. برای اینکه بتوانید مواد غذایی را به صورت عمیق سرخ کنید، می توانید از این روغن استفاده کنید. ترکیباتی که در روغن نباتی وجود دارد، شامل ذرت، سویا، کانولا و روغن آفتابگردان است.

طعم روغن نباتی خنثی بوده و زمانی که در غذا استفاده می کنید، عطر خاصی به غذا نمی دهد. بنابراین افرادی که تمایل دارند، طعم روغن در غذا مشخص نباشد، می توانند این روغن را تهیه کنند. همچنین قیمت مناسب این روغن، آن را به یکی از بهترین روغن سرخ کردنی تبدیل کرده است.

روغن آووکادو ، بهترین روغن ها برای سرخ کردن

روغن آووکادو را با نقطه دود 520 درجه می توان به عنوان یکی دیگر از بهترین روغن ها برای سرخ کردن معرفی کرد. در صورتی که به دنبال خرید روغن برای سرخ کردن عمیق با قیمت متوسط هستید، می توانید روغن آووکادو را انتخاب کنید.

طعم روغن آووکادو کمی شیرین بوده و می توان عطر آووکادو را از آن دریافت کرد. از این رو برای سرخ کردن غذاهای دریایی از قبیل ماهی و میگو گزینه بسیار مناسبی است. قیمت روغن آووکادو کمی گران تر از روغن های گیاهی بوده و ممکن است شما آن را برای مواقع خاصی استفاده کنید.

روغن بادام زمینی

با کمک روغن بادام زمینی می توانید سیب زمینی های بسیار عالی سرخ کنید و از طعم و ظاهر زیبای آن لذت ببرید. نقطه دود روغن بادام زمینی 450 درجه بوده و به همین دلیل جزو بهترین روغن ها برای سرخ کردن به شمار می رود. با کمک این روغن غذای شما طعم ترد و آجیلی پیدا می کند و بسیار لذیذ می شود.

روغن بادام زمینی

روغن آفتابگردان

یکی دیگر از مواردی که در معرفی بهترین روغن سرخ کردنی باید به آن اشاره کنیم، روغن آفتابگردان است. این روغن دارای نقطه دود 450 درجه بوده و با آن می توانید مواد غذایی را به صورت عمیق سرخ کنید. قیمت روغن آفتابگردان در مقایسه با روغن کانولا کمی بالاتر بوده و ممکن است شما را از خرید منصرف کند. اما برای اینکه بتوانید به غذاهای سرخ کردنی خود طعم دلپذیری ببخشید، می توانید از روغن آفتابگردان استفاده کنید.

روغن زیتون خام

یکی از روغن هایی که به منظور سرخ کردن سبک مورد استفاده قرار می گیرد، روغن زیتون خام است. با توجه به اینکه نقطه دود روغن زیتون 325 تا 375 درجه است، برای سرخ کردن ماهی و مرغ در ماهیتابه کاربرد زیادی دارد.

قیمت روغن زیتون کمی بالا بوده و باید به مقدار کم از این روغن استفاده کنید. روغن زیتون علاوه بر اینکه جزو بهترین روغن ها برای سرخ کردن به شمار می رود، دارای کیفیت بالا و طعم بی نظیری نیز است. اماباید توجه داشته باشید که برای سرخ کردن عمیق استفاده نکنید تا دچار سوختگی نشود و طعم و کیفیت آن تغییر نکند.شادی آقازاده در شادی کوک با هدف آموزش تغذیه سالم ، نکات کلیدی در آموزش آشپزی سالم را ارائه می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *