اشتراک گذاری

آشپزی با گوشت

آشپزی با گوشت به دلیل علاقه ای که ایرانیان به گوشت قرمز و غذاهای تهیه شده با آن دارند از جایگاه ویژه ای در آشپزی ایرانی برخوردار است. این ماده غذایی بنا به خواص و طعم فوق العاده ای که دارد در تهیه انواع غذای ساده، خورشتی، مدرن و … مورد استفاده قرار گرفته و رنگ و بویی دلپذیر در سفره ها ایجاد می کند.

گوشت در انواع و اشکال مختلف در غذاها استفاده می شود. از این رو در این مطلب قصد داریم به معرفی لیستی کامل از غذاهای گوشتی پرداخته و به صورت خلاصه به نحوه تهیه آنها اشاره داشته باشیم. با ما همراه باشید و رسپی تهیه انواع غذا با گوشت را یاد بگیرید.

آشپزی با گوشت

روش های مختلف آشپزی با گوشت

قبل هر چیزی باید با روش های پخت گوشت آشنا شوید. این کار به شما کمک می کند تا برای آشپزی با گوشت با هیچ مشکلی مواجه نبوده و با مطالعه دستور تهیه انواع غذاها، نحوه پخت گوشت در آن غذا را بدانید. از روش های پخت گوشت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

سرخ کردن گوشت

 منظور از سرخ کردن گوشت این است که آن را در روغن فراوان که به صورت داغ است، سرخ کنید.روغن داغ باعث می شود تا حدودی مواد مغذی موجود در گوشت حفظ شده و در عین حال، سطح گوشت دارای بافتی ترد باشد؛ اما به این نکته نیز توجه کنید که این کار باعث جذب روغن فراوان شده و ممکن است در اثر استفاده زیاد از این روش، با مشکلاتی در سلامت جسمانی روبرو شوید.

آب پز کردن گوشت

آب پز کردن گوشت اغلب برای تهیه غذا با گوشت خورشتی و یا آبگوشت مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، گوشت در آبی با دمای بین 70 تا 80 درجه و برای مدت طولانی قرار می‌ گیرد. پخت گوشت در این شرایط نسبت به روش قبل، سالم تر است.

کباب کردن گوشت

 استفاده از حرارت خشک و دمای بالا در آشپزی با گوشت منجر به کباب شدن آن خواهد شد. این روش پخت یکی از سالم ترین روشهای پخت گوشت می باشد که باعث میشود تا گوشت دارای طعمی دلپذیر باشد. از این رو می توان آن را به عنوان محبوب ترین روش پخت گوشت در نظر گرفت.

پخت گوشت در زودپز

 با استفاده از این روش می توانید گوشت را در مدت زمان کم تری بپزید که در این روش، تمامی مواد مغذی  و آب آن حفظ شده و گوشت دارای بافتی نرم خواهد بود.

پخت گوشت در زودپز

پخت گوشت در آرام پز

 برای استفاده از این روش می توانید گوشت را طعم دار کرده و در داخل آرام پز در دمایی بین 90 تا 120 درجه سانتیگراد قرار دهید. در این روش باید از تکه گوشت های ضخیم و بزرگ استفاده کنید تا بافت گوشت دچار له شدگی نشود.

تفت دادن گوشت

 در این روش آشپزی با گوشت می توان گوشت را به صورت نواری یا ورقه ای برش زد و با کره یا روغن روی حرارت زیاد در مدت زمان کوتاه تفت داد. برای این کار باید از تابه استفاده کنید. این روش باعث حفظ مواد مغذی گوشت می شود، اما امکان تولید مواد سرطان زا نیز وجود دارد.

گریل کردن گوشت

گوشت به صورت استیکی  برش داده میشود با ضخامت دلخواه و با مواد لازم مرینت و مزه دار میشود.بعد از استراحت کردن روی سطح چدن داغ,گریل میشود به این صورت که روی حرارت بسیار بسیار بالا در مدت زمان کوتاه دو طرف گوشت پخته میشود با حرارت مستقیم و خشک و سطح پروتئین بسته میشود.به دلیل شیوه پخت  تمام مواد مغذی گوشت حفظ میشود.این روش سالم ترین و بهترین شیوه پخت گوشت می باشد

انواع غذا با گوشت

همانگونه که در بخش های قبل نیز به آن اشاره شد برای پخت غذا با گوشت می توان از گوشت در ابعاد و اشکال مختلفی استفاده کرد. در واقع قدرت مانور آشپزان در آشپزی با گوشت بسیار زیاد است. به این صورت که می توان از آن به صورت چرخ کرده، تکه های بزرگ گوشت، تکه های ریز گوشت، کبابی و … استفاده نمود.

با استفاده از هر کدام از اشکال گوشت می توان غذاهایی متنوع تهیه کرد. برای درک بهتر این موضوع، ادامه این مطلب به معرفی انواع غذاهای گوشتی و طرز تهیه آنها اختصاص دارد.

آشپزی با گوشت چرخ کرده

یکی از اشکال رایج استفاده از گوشت در تهیه انواع غذا، گوشت چرخ کرده است. برای تهیه آن از دستگاه های چرخ گوشت استفاده می شود. پخت این گوشت در مدت زمان کمی امکان پذیر بوده و طعمی به یاد ماندنی در غذاها ایجاد می کند. از غذاهای تهیه شده با گوشت چرخ کرده می توان به غذاهای زیر اشاره کرد:

 • کوفته
 • کباب
 • خوراک گوشت چرخ کرده
 • استانبولی پلو
 • خوراک کلم و گوشت چرخ کرده

غذای مدرن با گوشت

در سال های اخیر در لیست آشپزی با گوشت، انواع غذاهای مدرن نیز قرار گرفته اند. این غذاها بنا به طعم و بویی که گوشت به آنها می دهد مورد توجه سلایق مختلف قرار گرفته و استقبال از آنها بسیار زیاد است.

در مورد این غذاها باید به این نکته اشاره کرد که از دستور تهیه پیچیده ای برخوردار نبوده و معمولاً می توان آنها را در مدت زمان کمی تهیه کرد. به دلیل طعم بسیار دلپذیری که این غذاها دارند، امروزه از آنها در اکثر مهمانی ها و جمع های دوستانه استفاده می شود.

از جمله انواع غذاهای مدرن با گوشت می توان به غذاهای زیر اشاره داشت:

غذاهای ساده با گوشت

شاید چنین به نظر برسد که در آشپزی با گوشت همیشه باید غذاهایی با رسپی پیچیده تهیه کرد. با توجه به این طرز تفکر، برخی از کاربران بر این باورند که تهیه غذا با گوشت بسیار دشوار بوده و به صرف مدت زمان زیادی نیاز دارد. این در حالی است که در کنار بسیاری از غذاهای پیچیده با دستور تهیه دشوار، غذاهای ساده ای نیز وجود دارند که به راحتی می توان آنها را تهیه نمود. غذاهای ساده با گوشت عبارتند از:

 • انواع خوراک گوشت
 • تاس کباب
 • گوشت و سبزیجات
 • و …

غذای خورشتی با گوشت

یکی از اشکال گوشت مورد استفاده در لیست آشپزی با گوشت، گوشت خورشتی است که به عنوان یکی از اساسی ترین و مهمترین بخش های تشکیل دهنده انواع خورشت به شمار می رود. گوشت باعث می شود تا خورشت طعم لذیذی داشته و افراد زیادی به خوردن آنها علاقه داشته باشند. از این رو از گذشته تا به امروز از گوشت برای تهیه انواع خورشت استفاده می شود. علاوه بر استفاده از گوشت در تهیه انواع خورشت، از آنها برای تهیه غذاهای دیگری نیز استفاده می شود.

غذاهایی که با استفاده از گوشت خورشتی تهیه می شوند به شرح زیر هستند :

 • قورمه سبزی
 • خورشت قیمه
 • خورشت بادمجان
 • خورشت کرفس
 • کباب اسکندر
 • کباب ترش
 • کباب برگ
 • و …

خورشت کرفس با برنج

خورشت کرفس یکی از غذاهای سنتی و خوشمزه ایرانی است که در بسیاری از مناطق کشور طبخ می‌شود. این خورشت با استفاده از کرفس، گوشت گوسفند و ادویه‌های مختلف تهیه می‌شود و طعم ترش و خوشمزه‌ای دارد. برای تهیه خورش کرفس لازم است:

 • ابتدا کرفس را شسته و خرد کرده و در قابلمه‌ای با روغن تفت می‌دهید.
 • سپس گوشت گوسفند را با پیاز و ادویه‌های مختلف در قابلمه‌ای با روغن تفت می‌دهید.
 • به گوشت گوسفند پخته، کرفس را اضافه کرده و همراه با آب جوش برای دو ساعت اجازه دهید بپزد تا کرفس کاملاً پخته شود.
 • در نهایت، خورش را با برنج کته یا پلو سرو کنید.
خورشت کرفس با برنج

خورشت هویج با برنج

خورشت هویج یکی از غذاهای سنتی و خوشمزه ایرانی است که در بسیاری از مناطق کشور، به عنوان یکی از غذاهای پرطرفدار شناخته می‌شود. این خورش با استفاده از هویج، گوشت گوسفند و ادویه‌های مختلف تهیه می‌شود و طعم ترش و خوشمزه‌ای دارد. برای تهیه خورشت هویج به شرح زیر عمل می‌کنند:

 • ابتدا هویج را شسته، پوست آن را پاک کرده و خرد می‌کنید.
 • سپس گوشت گوسفند را با پیاز و ادویه‌های مختلف در قابلمه‌ای با روغن تفت می‌دهید.
 • به گوشت گوسفند پخته، هویج را اضافه کرده و همراه با آب و نمک برای مدتی بجوشانید تا هویج کاملاً پخته شود.
 • در نهایت، خورشت را با برنج یا نان تازه سرو می‌کنید.

خورشت طلا کوله غورابه با برنج

غذاهای محلی ایرانی با عطر و طعم های خاص و لذت بخش همیشه مورد توجه همگان است. استان گیلان با تنوع بالای غذایی، خوشمزه ترین غذاها را دارد. در بسیاری از این غذاها مرغ، سبزی و سیر استفاده شده است. کوله برنج یک خورشت خوش طعم است که هم با گوشت و هم مرغ آماده می‌شود و با برنج سرو می‌شود.

خورش قورمه سبزی با برنج

قورمه سبزی به عنوان یکی از پرطرفدارترین غذاهای ایرانی از گذشته تاکنون شناخته شده است. غذایی که محبوبیتش حتی به گردشگران نیز رسیده این غذا با گوشت گوسفند و سبزی مخصوص قرمه سبزی پخت می شود. قورمه سبزی خوشمزه ترین غذای ایرانی با برنج است. از آنجایی که خورشت قورمه سبزی از گذشته در بین ما ایرانی ها وجود داشته است و دستور تهیه ی آن از بزرگتر ها به ما منتقل شده است. قطعا برای همه ی ما یادگاری های دلنشینی بر جای گذاشته است.

خورش قرمه سبزی با برنج

انواع غذا با برنج و گوشت

گوشت و برنج از مواد غذایی هستند که در آشپزی ایرانی می توان با استفاده از آنها غذاهایی فوق العاده خوشمزه و مجلسی تهیه کرد. از انواع غذا با گوشت و برنج می توان موارد زیر را نام برد.

 • چلو گوشت مجلسی
 • ته چین گوشت
 • باقالی پلو
 • کلم پلو
 • عدس پلو
 • لوبیا پلو
 • و …
طرز تهیه انواغ غذا با گوشت

انواع غذای ایرانی با گوشت

همانگونه که در بخش های قبل نیز به آن اشاره شد، گوشت را می توان در اکثر غذاهای ایرانی به عنوان جزو لاینفک غذاها به شمار آورد. دلیل این ادعا نیز تهیه انواع کباب ها با آن، تهیه آبگوشت، ته چین گوشت، انواع خورشت ها، خوراک زبان گوسفند و … است.

نکات مهم آشپزی با گوشت

در آشپزی با گوشت باید قبل از پخت گوشت به نکات مهمی توجه کنید. با رعایت این نکات می توانید شاهد پخت باکیفیت، بافت مناسب و ترد و ایجاد طعم لذیذ گوشت در انواع غذاها باشید.

نکات مهم در تهیه غذا با گوشت عبارتند از:

 • توجه به نوع برش گوشت

 گوشت از جمله مواد غذایی است که از بافتی مختلط برخوردار می باشد. از این رو نوع برش آن از اهمیت فوق العاده برای پخت انواع غذاها برخوردار خواهد بود. 

 • نمک زنی به گوشت

به جهت جلوگیری از سفت شدگی احتمالی گوشت بهتر است نمک به هنگام پخته شدن گوشت زده شود

 • توجه به نحوه استفاده از گوشت در غذا

 از نکات دیگر در تهیه غذا با گوشت، توجه به نحوه استفاده از گوشت است. اگر قرار است گوشت را سرخ کنید باید روغن و ظرف را داغ کنید. اگر گوشت به صورت منجمد است باید ابتدا سعی کنید تا یخ آن آب شود. سپس نسبت به پخت آن اقدام کنید، زیرا اگر گوشت یخ زده باشد تمامی قسمت های آن به صورت یکنواخت نمی پزد.

بهترین حالت یخ زدایی گوشت  به این صورت است که گوشت از فریزر به یخچال منتقل شده و کم کم یخ زدایی بشود نه در دمای محیط.اختلاف دمایی بین فریزر و محیط ممکن است باعث فساد گوشت شود.

 • دقت در ظرف انتخاب شده برای پخت گوشت

 نکته آخر در آشپزی با گوشت این است که ظرف مناسبی برای پخت آن انتخاب کنید. برای پخت آن از ظروف بزرگ استفاده کنید تا از سفت شدن گوشت حین پخت آن جلوگیری نمایید.روشهای متفاوت پخت ظروف مخصوص به خودشان را دارند که قطعا استفاده از ظروف مناسب به شما کمک میکنید پخت بهتری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *