اشتراک گذاری

آموزش درست کردن پنیر

پنیر یکی از اعضای حذف نشدنی سفره ماست. حالا تصور کنید بتوانید خودتان هر زمان که بخواهید با کمی وقت گذاشتن پنیر مورد علاقه تان را خودتان تهیه کنید. تهیه پنیر خانگی کار ساده ای است که هر کسی می تواند انجام دهد. تنها کافی است چند بار این کار را انجام دهید تا روش دقیق تهیه پنیر مورد علاقه تان را کشف کنید.

در شادی کوک روش درست کردن پنیر در خانه را آموزش می دهیم. با یادگرفتن این روش می توانید در هر جایی که شیر و سرکه یا آبلیمو در دسترس دارید، بتوانید برای خودتان پنیر تهیه کنید.

تهیه پنیر خانگی

مواد لازم برای تهیه پنیر خانگی

برای تهیه پنیر خانگی به شیر، سرکه یا آبلیمو (به ازای هر کیلو شیر دو قاشق)، پارچه توری و آبکش نیاز داریم. ابتدا باید شیر بجوشانیم. سپس باید سرکه را اضافه کنیم و بعد از جدا کردن دلمه یا لخته های پنیر از مایع باقی مانده و قرار دادن آن در پارچه توری، به شکل نهایی پنیر برسیم. برای دست گرمی و مسلط شدن روی این روش، بهتر است ابتدا با 2 یا 3 کیلوگرم شیر شروع کنید.

اینو بخون حتما به کارت میاد :طرز تهیه سالاد نخود و پنیر

طرز تهیه انواع پنیر

تهیه پنیر خانگی در همه انواع تا حد زیادی روش یکسانی دارد. در ادامه روش کلی تهیه پنیر را بیان می کنیم و در نهایت جزییاتی که باید برای درست کردن انواع مختلف پنیر رعایت کنید را شرح می دهیم.

  • برای درست کردن پنیر خانگی به یک ظرف بزرگ (ترجیحا استیل)، آبکش، پارچه نخی یا تنظیف و کفگیر نیاز دارید.
  • ابتدا شیر را تا حدود 90 درجه گرم کنید.
  • قبل از رسیدن به نقطه جوش، به مرور سرکه یا آبلیمو را به شیر اضافه کنید و هم بزنید.
  • بعد از مدتی می توانید ببینید که شیر لخته لخته شده و از آبش که حالا می توانید آن را آب پنیر بنامید، جدا می شود.
این مقاله را از دست ندهید : راتا ژامبون و پنیر
  • آبکش را روی یک ظرف بزرگ تر قرار داده و پارچه نخی را در آبکش قرار دهید. سپس لخته ها را در پارچه قرار دهید و با بقچه کردن پارچه و فشردن آن، آب باقی مانده در لخته ها را تا حد امکان خارج کنید.
  • می توانید برای اینکه پنیر سفت تری داشته باشید، یک جسم سنگین روی پارچه قرار دهید یا پارچه را از جایی آویزان کنید.
  • بعد از اینکه بافت پنیر به حالت مطلوب رسید، می توانید آن را برش بزنید.
  • در نهایت به آبی که از لخته ها خارج کردید نمک اضافه کنید و تا حل شدن کامل آن را هم بزنید. سپس قطعات پنیر را در آب پنیر قرار دهید و چند روز در یخچال نگهداری کنید تا پنیر طعم بگیرد.

آموزش تهیه پنیر ریکوتا و خامه ای

تهیه پنیر ریکوتا و خامه ای هم درست به سادگی تهیه پنیر خانگی ساده است. برای اینکه در نهایت پنیر ریکوتا داشته باشید باید بعد از جدا کردن لخته ها یا دلمه های پنیر و قرار دادن آن ها در پارچه، 15 دقیقه به آن ها استراحت دهید و در این بین چند بار مقداری نمک به لخته ها اضافه کنید.

سفارش انواع پک پذیرایی صبحانه با قیمت مناسب !

مرحله ای که مسیر تهیه پنیر خامه ای از ساده را جدا می کند، این است که باید بعد از جدا کردن لخته ها و استراحت دادن درون پارچه، آن ها را در مخلوط کن بریزید و تا جایی که بافتی نرم و خامه ای دست پیدا کنید، هم بزنید. در این بین می توانید برای بیشتر کردن چربی و بافت خامه ای به لخته ها در مخلوط کن خامه اضافه کنید. همچنین می توانید برای طعم دار کردن از سبزیجات خرد شده یا سیر نیز بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *