اشتراک گذاری

بهترین میان وعده برای افراد دیابتی چیست؟

اگر خود شما دیابت دارید یا اگر در خانواده شما فردی مبتلا به دیابت است، به یک رژیم غذایی سالم مخصوص افرادی دیابتی نیاز است. در این رژیم غذایی شما وعده های اصلی را دارید و در کنار آن هم باید میان وعده افراد دیابتی را در نظر بگیرید. 

یک میان وعده مناسب برای افراد دیابتی باید بتواند علاوه بر تامین نیازهای ضروری فرد، به اندازه کافی خوشمزه باشد و از همه مهمتر برای سلامتی افراد دیابتی ضرر نداشته باشد. مصرف میان وعده ها می تواند انرژی مورد نیاز در طول روز را تامین کند و جلوی خستگی و ضعف را بگیرد. از همه مهم تر این که مصرف میان وعده ها در طول روز برای افراد دیابتی بسیار مهم تر است، چرا که آنها نباید قند خون شان از یک حد معینی کمتر شود. 

خطر افت قند خون همیشه در مورد افرادی که دیابت دارند، وجود دارد. خصوصا افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند و انسولین می زنند، باید حتما یک میان وعده مناسب را در رژیم غذایی شان داشته باشند. در این مقاله در خصوص اهمیت میان وعده های افراد دیابتی و ویژگی هایی که باید میان وعده افراد دیابتی داشته باشد صحبت می کنیم.

میان وعده افراد دیابتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

اولین مشخصه میان وعده افراد دیابتی تمرکز آن روی سطح قند خون است. در واقع باید به میزان کربوهیدراتی که این میان وعده ها دارد توجه داشت تا موجب افزایش غیر قابل کنترل سطح قند خون نشود. برای مثال معمولا مصرف بیش از حد میوه ها به عنوان میان وعده برای دیابتی ها ممنوع است، چرا که می تواند موجب افزایش بیش از حد قند خون این افراد شود. 

در مقابل اگر افراد دیابتی مصرف سبزیجات خود را افزایش دهند، علاوه بر این که فیبر کافی را دریافت می کنند، قند خون آنها نیز بیش از حد بالا نمی رود. از طرفی این میان وعده ها باید انرژی کافی را برای افراد تامین کنند تا در طول روز احساس ضعف و خستگی نداشته باشند. علاوه بر این، افراد دیابتی در طول روز باید مقادیر کافی پروتئین، کلسیم، مواد مغذی و ویتامین ها را به دست آورند تا بتوانند در طول روز توان کافی برای انجام کارها را داشته باشند. 

نکته مهم دیگری که برای انتخاب یک میان وعده مناسب افراد دیابتی باید در نظر گرفته شود، توجه به فشار خون است. برخی از افراد دیابتی همزمان فشار خون هم دارند، در نتیجه باید مراقب سطح سدیم خون شان هم باشند. میزان چربی میان وعده ها هم باید در نظر گرفته شود. در ادامه برخی از میان وعده هایی که برای افراد دیابتی مفید است را بررسی می کنیم.

برای سفارش پک پذیرایی میان وعده کلیک کنید.

آجیل و مغزها برای افراد دیابتی

یکی از گزینه های مفید و سالمی که برای افراد دیابتی وجود دارد، آجیل ها و مغزهاست. با مصرف این میان وعده پروتئین و مواد مغذی کافی برای دیابتی ها تامین می شود. از طرفی آجیل ها می توانند به خوبی پروتئین مورد نیاز طول روز را تامین کنند.

برای تامین فیبر نیز آجیل ها مفیدند. از طرفی نیز چربی سالم موجود در مغزها می تواند برای افراد دیابتی بسیار مفید باشد. پسته و فندق و بادام هندی از جمله آجیل هایی هستند که برای دیابتی ها مفیدند. اما باید توجه کرد که اگر آجیل ها به عنوان میان وعده افراد دیابتی در نظر گرفته می شود، بهتر است خام باشند و از مصرف آجیل های شور و نمکی ترجیحا خودداری کرد، چرا که می تواند فشار خون را هم بالا ببرد.

پیشنهاد شادی کوک : میل پرپ چیست ؟

لبنیات به عنوان میان وعده برای افراد دیابتی

یکی دیگر از گزینه هایی که می توان به عنوان میان وعده برای افراد دیابتی در نظر گرفت، لبنیات است. پنیر می تواند پروتئین و کلسیم کافی را برای دیابتی ها تامین کند. اما باز هم بهتر است برای جلوگیری از بالا رفتن فشار خون، از خوردن پنیرهای شور و پر نمک خودداری کرد. یکی از بهترین پنیرها برای افرادی که هم دیابت دارند و هم فشار خون آنها بالاست، پنیر سوئیسی است که میزان سدیم آن حداقل است. 

ماست یونانی هم یکی دیگر از میان وعده های ایده آل و مفید برای افراد مبتلا به دیابت است. خصوصا این که ماست یونانی قند ندارد و کمترین میزان چربی و نمک را دارد. برای مقوی تر کردن ماست یونانی به عنوان میان وعده افراد دیابتی، می توان آن را با جو دوسر پرک یا عسل هم ترکیب کرد.

شکلات های بدون قند برای دیابتی ها

قاعدتا افراد دیابتی نباید شیرینی جات را به عنوان میان وعده مصرف کنند. اما از آن جایی که اکثر افراد به میان وعده هایی مانند قند و شکلات علاقه دارند، می توانند از شکلات ها و شیرینی های بدون قند که مخصوص افرادی دیابتی است برای میان وعده استفاده کنند. چای با شیرینی و شکلات های بدون قند می تواند به عنوان خوشمزه ترین میان وعده افراد دیابتی باشد.

نوشیدنی های سالم برای افراد دیابتی

نوشیدنی های سالم هم می تواند به عنوان میان وعده افراد دیابتی باشند. آب کرفس یکی از آنهاست که می توان آن را یک نوشیدنی بسیار سالم و مفید در نظر گرفت. حتی می توان از ترکیب آجیل ها یا کره بادام زمینی هم با آب کرفس استفاده کرد تا علاوه بر طعم بهتر، مفیدتر و مغذی تر هم شود. علاوه بر این، می توان انواع اسموتی های خانگی را هم تهیه کرد و آن را به عنوان میان وعده ای سالم و مفید در برنامه غذایی قرار داد. برای مثال ترکیب ماست یونانی، موز و توت ها می تواند بسیار عالی و خوش طعم باشد.

تخم مرغ آب پز برای دیابتی ها

یکی از سالم ترین میان وعده هایی که می توان برای افراد دیابتی در نظر گرفت، تخم مرغ آب پز است. این میان وعده سالم می تواند بسیار سیر کننده باشد و مغذی است. تخم مرغ آب پز بهترین منبع برای تامین پروتئین برای افراد دیابتی است. 

این میان وعده افراد دیابتی می تواند بسیار سیر کننده باشد و از این جهت می توان آن را به عنوان ایده آل ترین گزینه در نظر گرفت. حتی برخی از مطالعات نشان می دهد تخم مرغ آب پز می تواند در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، سطح گلوکز خون را هم کاهش دهد. افراد دیابتی می توانند در صورتی که در طول روز احساس گرسنگی کنند، یک تخم مرغ آب پز را به عنوان میان وعده بخورند.

این آموزش مفید رو از دست نده : طرز تهیه چند مربای فصل تابستان

مصرف سبزیجات بهترین میان وعده برای افراد دیابتی

در بین تمام گزینه هایی که می توان به عنوان میان وعده افراد دیابتی در نظر گرفت، سبزیجات مفیدترین و سالم ترین گزینه است. سبزیجات آب پز به همراه حمص می تواند میان وعده ای لذیذ و بسیار مقوی باشد. می توان کرفس، هویج یا کلم بروکلی آب پز را به همراه حمص یا به تنهایی به عنوان میان وعده مصرف کرد. این مواد غذایی منبع غنی از فیبر و انواع ویتامین های ضروری است و از همه مهمتر این که می توانند در کنترل قند خون افراد دیابتی هم موثر باشند. سبزیجات کمترین میزان قند را دارند و بسیار مفیدند.

توپک های انرژی زا برای افراد دیابتی

برای داشتن یک میان وعده شیرین و خوشمزه برای افراد دیابتی می توان از ترکیب کره بادام زمینی و انواع مغزها استفاده کرد. چیپس های شکلاتی بدون قند به همراه کره بادام زمینی یا جو دو سر پرک را می توان به صورت توپک های انرژی زا درآورد و به عنوان میان وعده افراد دیابتی در طول روز مصرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *