اشتراک گذاری

طریقه نگهداری میوه خشک به چه صورت است؟

همه ما می دانیم که هر میوه ای مخصوص یک فصل مشخص است و تنها در یک بازه زمانی محدود و مشخص می توانیم یک سری از میوه ها را بخوریم. اما اگر بخواهیم در دیگر فصل ها هم میوه های محبوب مان را داشته باشیم، یکی از این گزینه ها، میوه خشک است. 

نگهداری میوه خشک این امکان را به ما می دهد تا در تمام فصل ها بتوانیم میوه مورد علاقه مان را داشته باشیم. البته میوه خشک مزیت های دیگری هم دارد و می توان آن را به عنوان تنقلات سالم، به عنوان میان وعده استفاده کرد. اما آیا تنها خشک کردن میوه ها به این معنی است که می توان همیشه از آنها نگهداری کرد، بدون این که فاسد یا خراب شوند؟ 

قطعا میوه خشک ها هم برای تازه و با کیفیت ماندن یا حتی برای سالم ماندن، باید تحت یک شرایط خاص نگهداری شوند. خصوصا این که اکثر میوه خشک ها، خصوصا میوه هایی که خودمان در خانه یا با استفاده از دستگاه خشک می کنیم، هیچ ماده افزودنی و نگهدارنده ای ندارد. در این مقاله به شما شیوه صحیح نگهداری میوه خشک را آموزش می دهیم.

نگهداری-میوه-خشک

نکات مهم نگهداری میوه خشک

به صورت کلی برای نگهداری از میوه های خشک باید به چند مورد مهم توجه کرد. نبودن رطوبت، خشک بودن میوه ها به صورت کامل، روش خشک کردن میوه ها، دمای نگهداری از آنها، مدت زمان نگهداری از میوه های خشک، نوع میوه خشک مورد استفاده، کیفیت اولیه میوه هایی که خشک شده اند، نحوه نگهداری و خشک کردن میوه ها و … همگی جزو مواردی است که باید برای نگهداری میوه خشک به آنها توجه کرد. 

برای مثال مهم است که شما میوه های خشک را از کجا تهیه کرده اید و آنها در چه شرایط بهداشتی و دمایی نگهداری شده اند. اگر میوه ها در فروشگاه مبدا به درستی نگهداری نشده باشند، قطعا حتی با رعایت نکاتی برای نگهداری از میوه های خشک، نباید انتظار ماندگاری زیادی میوه های خشک را داشت. در نتیجه در اولین قدم برای نگهداری بهتر و طولانی تر میوه های خشک بهتر است آنها را از یک جای مطمئن خریداری کنید.

پیشنهاد شادی کوک : آشنایی با خواص خرمالو

بهترین دما برای نگهداری میوه خشک

به صورت کلی دمای نگهداری میوه خشک، یک دمای خنک و حتی سرد است. اما این که چه دمایی برای نگهداری از میوه های خشک بهتر است، تا حدود زیادی به این بستگی دارد که بخواهید آنها را برای چه مدتی نگه دارید. اگر مدت زمان نگهداری از میوه های خشک کوتاه است، بهترین دما برای آن، دمای نزدیک به صفر یخچال است. در یخچال می توان میوه های خشک را تا حدود یک سال نگه داری کرد. 

برای این که بخواهید میوه های خشک خود را برای بیشتر از یکسال نگه دارید، باید آنها را منجمد کنید. در نتیجه دمای مناسب، دمای زیر صفر فریزر است. نگهداری میوه خشک در جایی که رطوبت بالایی دارد یا نگه داری در دمای محیط می تواند موجب کپک زدن آنها شود. مهمتر این که این میوه خشک ها ممکن است به صورت کامل خشک نشده باشند و هنوز کمی رطوبت در آنها وجود داشته باشد. در نتیجه همین رطوبت باقی مانده می تواند خود عامل خرابی و فاسد شدن میوه های خشک باشد.

استفاده از وکیوم برای نگهداری از میوه خشک

یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری از میوه خشک، استفاده از ظروف وکیومی است. ظروف وکیوم، ظروفی است که در آن هیچ هوایی وجود ندارد و می تواند به خوبی از میوه های خشک در برابر فاسد شدن محافظت کند. خلاء ایجاد شده در این ظروف به خوبی می تواند از ورود هوا و رطوبت به میوه ها جلوگیری کرده و موجب افزایش ماندگاری میوه خشک ها می شود. 

البته باز هم باید مطمئن شد که خود میوه خشک ها کاملا خشک باشند و هیچ رطوبتی در آنها وجود نداشته باشد. از طرفی خود ظروف هم باید تمیز و خشک باشند. حتی اگر میوه خشک ها را در ظروف وکیوم قرار می دهید، هنوز هم بهترین گزینه برای نگهداری آنها، دمای یخچال است. در کل باید باز هم ظروف وکیوم حاوی میوه خشک ها را در یک مکان خشک، عاری از رطوبت و خنک نگه دارید.

آیا می توان میوه های خشک را در ظروف شیشه ای نگه داشت؟

ظروف شیشه ای یا جارهای مخصوص نگهداری تنقلات و خشکبار هم می تواند یک گزینه مناسب برای نگهداری میوه خشک باشد. ظروف شیشه ای هم مزیت های زیادی دارند. آنها مانع آلوده شدن میوه خشک ها می شوند و از همه مهمتر امکان نفوذ حشرات به آن کمتر است. 

باز هم برای نگهداری میوه خشک ها در ظروف شیشه ای باید آن را در یک مکان خشک، خنک و بدون رطوبت قرار داد. قبل از این که میوه خشک ها را در ظروف شیشه ای بریزید، مطمئن شوید که ظرف کاملا تمیز و خشک است.

این مطلب مفید رو از دست نده : طرز تهیه دسر گرانولا مخصوص ورزشکاران

میوه خشک ها چقدر ماندگاری دارند؟

برای نگهداری میوه خشک ها باید بدانید که آنها چقدر ماندگاری دارند و تا چه مدت زمانی می توان میوه های خشک را نگه داشت. معمولا اگر میوه ها به درستی و با یک تکنیک مناسب خشک شده باشند، می توان آنها را بین چهار ماه تا یک سال نگه داشت. 

البته باز هم این مورد به کیفیت اولیه میوه خشک ها، تازگی میوه هایی که خشک شده اند، روش مورد استفاده برای خشک کردن میوه ها و نحوه نگهداری آنها بستگی دارد. اگر میوه خشک ها خوب خشک شده باشند و هیچ رطوبتی نداشته باشند و همچنین اگر در نگهداری آنها به نکاتی مانند دمای پایین، مکان خشک و بدون رطوبت و رعایت موارد بهداشتی توجه شود، میوه های خشک برای مدت طولانی تری می مانند. 

با این حال، حتی اگر تمام این موارد را در نظر بگیرید، به دلیل ماهیت میوه های خشک و این که همیشه امکان آلودگی آنها یا کاهش کیفیت شان وجود دارد، بهتر است در سریع ترین زمان ممکن آنها را مصرف کرد.

بهترین روش های خشک کردن میوه ها کدام است؟

از آن جایی که روش خشک کردن میوه ها، یکی از مواردی است که روی شیوه و مدت زمان نگهداری میوه خشک موثر است، بد نیست بهترین شیوه های خشک کردن میوه ها را هم بشناسید. میوه ها می توانند به چند روش مختلف زیر خشک شوند:

  • خشک کردن میوه ها به روش سنتی در زیر آفتاب که یک روش ساده و ابتدایی است. البته در این روش احتمال آلوده شدن میوه ها هم وجود دارد و برای خشک شدن کامل میوه ها، باید چند روز منتظر ماند.
  • خشک کردن میوه ها در فر روش بعدی است که در آن می توان از حرارت و جریان هوا با هم برای خشک کردن میوه ها استفاده کرد. این یک روش کاربردی در خانه است و هر کسی می تواند از این طریق باقی مانده میوه های یخچال را در خانه خشک کرده و آنها را نگه دارد.
  • استفاده از دستگاه میوه خشک کن هم روش مدرن تر و کارامدتری است که با یک تکنیک بسیار عالی، میوه ها را خشک می کند. این یکی از بهترین روش ها برای خشک کردن میوه هاست.
  • استفاده از شکر برای خشک کردن میوه ها هم یکی دیگر از گزینه هاست که در آن باید میوه ها را در شکر جوشاند.
  • روش سرخ کردن هم روش دیگری است که می توان از آن برای خشک کردن برخی از میوه ها از جمله موز استفاده کرد.

مزیت های استفاده از میوه خشک

حالا که با نکات مهم نگهداری میوه خشک آشنا شدیم، بد نیست کمی هم از مزیت های مصرف و تهیه میوه های خشک بگوییم. میوه خشک فواید زیادی دارد که مهم ترین آنها شامل موارد زیر است:

  • طعم میوه ها با خشک کردن آنها کاملا حفظ می شود
  • معمولا در بیشتر مواقع میوه های خشک شده خوش طعم تر از میوه های تازه هستند
  • آنها یک میان وعده سالم و مقوی هستند که می توان در تمام طول روز و خصوصا با چای یا دمنوش میل کرد
  • خشک کردن میوه ها یک راهکار عالی برای داشتن میوه های مورد علاقه در تمام طول سال است
  • می توان از تکنیک های مختلف خشک کردن میوه خشک، برای جلوگیری از دور ریختن و هدر رفتن میوه های اضافه ای که در حال خراب شدن هستند استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *